Rodzaje szwów stosowanych podczas zabiegów chirurgicznych

Nici chirurgiczne mają szerokie zastosowanie. Są niezbędne podczas wielu operacji i zabiegów. Pozwalają też zabezpieczyć rany po urazach. W zależności od miejsca szycia lekarze wybierają nici chirurgiczne rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. Wyjaśniamy, czym różnią się te typy nici chirurgicznych i kiedy je stosować.

Szwy rozpuszczalne a szwy nierozpuszczalne

Rodzaj nici chirurgicznej będzie wpływał na jakość i elastyczność szwów. Nici do szycia ran dobierane są w taki sposób, by najlepiej zabezpieczyć rodzaj rany. Ważne jest też to, czy zszywamy tkanki wewnętrzne czy zewnętrzne.

Tkanki wewnętrzne scala się za pomocą nici wchłanialnych, czyli takich, które wraz z postępem gojenia się rany tracą wytrzymałość i, jak sama nazwa wskazuje, ulegają wchłonięciu wewnątrz organizmu. W zależności od rodzaju rany lekarze mogą zastosować szwy wchłanialne o krótkim, średnim lub długim okresie podtrzymywania tkankowego.

Nici niewchłanialne stosuje się wtedy, gdy jest możliwość usunięcia szwu po zagojeniu rany oraz w sytuacji, gdy szew ma zostać permanentnie założony na tkankach wewnętrznych. Tę grupę nici chirurgicznych dzieli się w zależności od użytego materiału na nici naturalne i syntetyczne (jedno- lub wielowłóknowe)

Dlaczego nadal stosuje się nici niewchłanialne?

Szwy rozpuszczalne wydają się idealnym rozwiązaniem nie tylko jeśli chodzi o zespalanie tkanek wewnętrznych. Zwłaszcza z perspektywy pacjenta, który nie musi pilnować terminu usunięcia szwów. Jednak szwy wchłanialne nadal nie wyparły całkowicie nici nierozpuszczalnych. I to nie tylko w zakresie szwów powierzchniowych, ale także tych wewnętrznych.

Największą zaletą nici chirurgicznych rozpuszczanych jest fakt, że ulegają one biodegradacji w ludzkim organizmie. Dzięki temu nie trzeba ich usuwać. Są jednak mniej elastyczne i odporne na obciążenia. Właśnie dlatego w przypadku wielu trudnych ran ciętych skórę nadal łączy się klasycznymi, nierozpuszczalnymi nićmi.

Często też już podczas operacji wiadomo, że pacjent będzie musiał intensywnie rehabilitować wskazane miejsce. W takiej sytuacji szwy wchłanialne mogą nie sprostać zadaniu i pęknąć. Dlatego m.in. podczas zabiegów ortopedycznych tkanki wewnętrzne scala się za pomocą szwów niewchłanialnych.