Niepłodność – z tym można walczyć!

Obecnie wiele par ma problem z płodnością. Całkowita bezpłodność, na którą nic nie można poradzić, zdarza się stosunkowo rzadko, jednak bardzo wiele osób ma w dzisiejszych czasach problem z poczęciem dziecka. Czasami trzeba starać się o to nawet wiele lat. Czasami przyczyny tego są banalne, wobec czego trzeba tylko poddać się stosownym badaniom, a potem wdrożyć konieczne zmiany, które czasami są niewielkie.

Warto się badać!

Kiedy tylko po dłuższych staraniach nie udaje się począć potomka, warto wybrać się do lekarza. Nie powinna to być jednak tylko wizyta kobiety, a to zazwyczaj panie bardziej skłonne są do wykonywania takich badań. Panowie także powinni się zbadać, a nawet warto, by to oni rozpoczęli diagnostykę jako pierwsi, gdyż nie wymaga to tak wiele zachodu jak w przypadku kobiet. Nie zawsze nawet trzeba udawać się do lekarza, można udać się do laboratorium oferującego badanie nasienia jak się przygotować? Wystarczy przez kilka dni zachować wstrzemięźliwość seksualną, a następnie drogą masturbacji pobrać próbkę, umieścić ją w jałowym, specjalnym pojemniczku i dostarczyć ją do laboratorium nie później niż w ciągu pół godziny. Czasem też zachodzi potrzeba pobrania jej na miejscu. Może to być krępujące, ale jest to jedyny trudny moment w czasie diagnostyki.

Co obejmują wyniki badania nasienia?

Czasem błędnie uważa się, że do stwierdzenia, czy mężczyzna jest płodny, wystarczy określenie liczby plemników. Jednak warto wybrać dużo bardziej kompleksowe badanie nasienia wyniki powinny też obejmować takie czynniki jak ich żywotność czy ruchliwość. Może bowiem być tak, że plemników w nasieniu będzie bardzo dużo, ale na przykład nie będą one ruchliwe czy też będą uszkodzone, wobec czego zajście w ciążę nie będzie możliwe. Kiedy uzyska się wyniki badania nasienia i okaże się, że coś jest nie w porządku, nie zawsze trzeba się tym martwić. Dlaczego? Ponieważ w zdecydowanej większości przypadków niepłodność można leczyć, także jeśli chodzi o tego rodzaju problemy trapiące mężczyzn. W tym przypadku dodatkowo leczenie nie jest szczególnie skomplikowane, bolesne ani trudne – na pewno gorzej jest w przypadku kobiet. Warto więc od razu, gdy tylko zauważy się problemy, wykonać badanie nasienia wyniki powinny dać odpowiedź na pytanie, co ewentualnie jest nie w porządku i można będzie podjąć odpowiednie działania.