Kto zajmuje się leczeniem owrzodzeń podudzia?

Owrzodzenia podudzia są poważnym i dość nieprzyjemnym następstwem różnych przebytych bądź posiadanych chorób – zastojów żylnych, neuropatii, ale też i niektórych nowotworów oraz infekcji. Ich leczenie trwa na ogół od trzech do czterech miesięcy. O ile oczywiście jest przeprowadzone we właściwy sposób.

Kto zajmuje się leczeniem owrzodzeń podudzia?

Na otwarte rany na nogach leczenie i jego efektywność największy wpływ będą mieć specjaliści, którzy tym leczeniem się zajmą. Powinien to być doświadczony zespół medyczny. Musi on uwzględniać przynajmniej trzech różnych specjalistów, z których każdy zostanie odpowiednio przeszkolony w dziedzinie leczenia owrzodzeń podudzi.

Lekarze będą odpowiadać w tym zespole za ogólną diagnostykę, przeprowadzanie podstawowych badań, kontrolowanie stanu pacjenta, wybór leków, ale też i wykonywanie bardziej specjalistycznych zabiegów i operacji na owrzodzenia podudzia. Pielęgniarki na ogół wykonują prace powiązane z opatrywaniem ran, podczas gdy fizjoterapeuci, którzy też są bardzo ważnymi członkami zespołu, mają za zadanie opracować odpowiednią rehabilitację, pozwalającą pacjentowi na szybki i sprawny powrót do formy.

Jak się leczy owrzodzenie podudzi?

W pierwszej kolejności lekarze zajmują się oczyszczeniem owrzodzeń i usunięciem z ich obrębu zanieczyszczeń lub pewnych obumarłych fragmentów skóry. Następnie następuje proces założenia opatrunku, który zabezpiecza Owrzodzenie podudzia. Bardzo ważne jest to, by ten opatrunek był zmieniany przynajmniej raz w tygodniu, aby nie dopuścić do zainfekowania rany lub wdarcia się jakiegoś zakażenia.

Otwarte rany na nogach leczenie zakłada więc oczyszczenie owrzodzeń, by zaraz potem przejść do zastosowania kompresji. Celem leczenia staje się poprawa krążenia. Aby do tego doszło, na nogę zakładany jest zwykle specjalistyczny bandaż uciskowy. Istnieją różne rodzaje takich bandaży, które opcjonalnie można też zastępować podobnie działającymi pończochami. Kompresja ma na celu skierować przepływającą przez naczynia krwionośne krew stronę serca.

Jeżeli owrzodzenia podudzia wywołują u pacjenta dolegliwości bólowe, możliwe jest też zastosowanie pewnych leków doustnych. Przepisuje je oczywiście lekarz. Bardzo często są to klasyczne środki oparte na paracetamolu.