Jak rozpoznać niewydolność żylną?

Przez niewydolność żylną rozumie się zaburzoną funkcję żył, która jest zwykle spowodowana utrudnionym przepływem krwi. Niewydolność żylna zazwyczaj dotyka żył w kończynach dolnych.

Czym jest niewydolność żylna?

W przypadku niewydolności żylnej funkcja żył jest częściowo zaburzona. Żyły to naczynia krwionośne, które gromadzą odtlenioną krew i transportują ją z powrotem do serca. Serce pompuje ją do krążenia płucnego. Tutaj zostaje ponownie dotleniona, spływa z powrotem do serca, a następnie przez tętnice do tkanek i narządów.

Żyły, które znajdują się poniżej serca, mają specjalną strukturę. Wewnątrz znajdują się tak zwane zastawki żylne, które zapobiegają cofaniu się krwi.

Niewydolność żylna zwykle zaczyna się od stopniowej niewydolności tych zastawek żylnych. Jeśli nie zamykają się prawidłowo, opróżnianie krwi jest utrudnione. Gromadzi się w górnych odcinkach żył. Z biegiem czasu ciśnienie powoduje, że ściana żyły ustępuje, a żyła się rozszerza.

Takie rozszerzone żyły pojawiają się ostatecznie na powierzchni skóry jako drobne pajączki przypominające pajęczynę lub — w przypadku większych żył — jako niebieskawe, kręte, wyraźnie wystające żylaki kończyn dolnych. Jeśli niewydolność żylna postępuje, w niektórych przypadkach rozwija się przewlekła niewydolność żylna.

Osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność krążenia kończyn są narażone na poważne uszkodzenia naczyń, dlatego ważne jest wczesne leczenie i aktywność fizyczna, które mogą zatrzymać postęp choroby.

Choroby przewlekłe, w szczególności te, którym towarzyszy niewydolność krążenia, sprzyjają rozwojowi niewydolności żylnej.

Jakie są objawy choroby?

Osoby z niewydolnością żylną często skarżą się na opuchnięte, zmęczone lub bolące nogi, zwłaszcza pod koniec dnia. Objawy często nasilają się, szczególnie w lecie, ponieważ naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem ciepła.

Możliwe objawy niewydolności żylnej to pajączki i żylaki. Żylaki kończyn dolnych zwykle znajdują się na podudziu i łydce i są łatwo rozpoznawalne po wypukłych, pogrubionych, krętych, niebieskawych żyłach.Obrzęk nóg, spowodowany zatrzymaniem płynów również może być symptomem przewlekłej niewydolności żylnej. Zmiany skórne (brązowawa pigmentacja w okolicy kostki, suche, łuszczące się, swędzące obszary skóry lub otwarte plamy na skórze) są również częstym objawem choroby.

niewydolnosc krążenia – błąd w słowie kluczowym