Swego czasu to rękawiczki lateksowe wiodły prym wśród ochrony rąk, którą posługiwali się pracownicy szpitali i placówek medycznych. Jednak i w tej dziedzinie nastąpił skok technologiczny i na białe salony wkroczyły nowoczesne i praktyczne rekawiczki hybrydowe. Co stanowi o ich specjalnym miejscu na półkach szpitalnych magazynów?
Czym są rekawiczki hybrydowe?
Rękawiczki takie to zgodnie z nazwą swoisty mix łączący popularne materiały, takie jak nitryl, winyl i lateks. Zwykle struktura takich rękawic składa się z większości jednego z wymienionych materiałów w połączeniu z mniejszym procentowo udziałem innego.
Dzięki takiemu rozwiązaniu producent może zapewnić większą elastyczność rękawiczki nitrylowej bez uszczerbku dla innych cech, takich jak grubość i wytrzymałość. Dzięki temu rękawica zachowuje większość swojej odporności na przebicie, a jednocześnie jest wygodniejsza dla samego użytkownika.
Specyfika wytwarzania rękawiczek hybrydowych
Przyjrzyjmy się bliżej samemu procesowi powstawania takiej rękawiczki. Generalnie bazą do ich wytwarzania jest syntetyczny kauczuk. Materiał ten charakteryzuje się znacznie mniejszym potencjałem alergennym w porównaniu do na przykład lateksu, co przecież jest bardzo istotne w wypadku medycznego sprzętu ochronnego. Dodatkowo dokładane są inne materiały – zwłaszcza winyl i nitryl.
Tworząc rękawice w ten sposób, producenci są w stanie zapewnić najlepsze cechy określonego materiału, jednocześnie łagodząc niektóre wady. Na przykład nitryl jest bardzo trwały, ale ta trwałość może również sprawić, że rękawice nitrylowe będą niewygodne. Producent może stworzyć hybrydową rękawicę nitrylową, aby uzyskać wygodną rozciągliwość, której oczekują użytkownicy, bardziej przypominającą elastyczność rękawicy lateksowej.
Zalety rękawiczek hybrydowych
Takie rekawiczki są idealne zwłaszcza dla pracowników służb medycznych – lekarzy i pielęgniarek. Dlaczego? Powiedzmy, że chirurg przystępuje do operacji. Potrzebuje wówczas ochrony rąk, która będzie się charakteryzowała wysoką wytrzymałością podczas operowania narzędziami chirurgicznymi (często wyjątkowo ostrymi), a jednocześnie dużą elastycznością, pozwalająca na swobodę ruchów.
Ważne przy tym, aby dane rękawiczki posiadały konieczne atesty sprzętu medycznego. Świadczy o tym oznaczenie CE EN 455, zgodne ze standardami unijnymi.
Rękawiczki hybrydowe dostępne są w ofercie Grupa Anmar