Kudzu a właściwości prozdrowotne

Ołownik łatkowaty, nazywany inaczej kudzu, to szybko rozrastające się pnącze pochodzące z Chin, Korei i Japonii. Sprowadzone do Europy i Ameryki, szybko stało się gatunkiem inwazyjnym, ze względu na niewielkie wymagania co do gleby i warunków atmosferycznych.

Kudzu właściwości prozdrowotne

Ołownik łatkowaty przyciąga uwagę swoimi obfitymi liśćmi i intensywnym aromatem, jednak to korzenie rośliny stanowią prawdziwy skarb. Zawarte w nich flawonoidy i inne substancje aktywne sprawiają, że od lat są wykorzystywane w medycynie wschodu.

Ze sproszkowanych korzeni sporządza się napary, które działają stabilizująco na układ nerwowy. Obniżając stężenie kwasu solnego w żołądku, łagodzą takie dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak refluks czy zgaga. Ponadto, Kudzu pomaga w redukowaniu napięcia emocjonalnego i zmęczenia związanego ze stresem. To właśnie wpływ na układ nerwowy wyróżnia tę roślinę, albowiem okazuje się, że może być wykorzystywana jako wsparcie w terapii odwykowej.

Czy kudzu wspiera leczenie uzależnień?

Badania na szczurach uzależnionych od alkoholu ujawniły ciekawą zależność. Okazało się bowiem, że zwierzęta które przez 21 dni przyjmowały ekstrakt z korzeni kudzu zaczęły przyjmować mniejsze ilości alkoholu. Wstępne badania na ludziach wydają się potwierdzać to działanie.

Kudzu właściwości w leczeniu uzależnień wymagają dalszych badań, ponieważ nie określono dokładnie mechanizmu jego działania na organizm. Postawiono jednak następujące hipotezy.

Pierwsza sugeruje, jakoby flawonoidy zawarte w kudzu wpływały na proces metabolizowania alkoholu. Miałyby hamować syntezę aldehydu octowego w wątrobie, czyli substancji silnie toksycznej dla naszego organizmu. To właśnie aldehyd wywołuje przykre dolegliwości następnego dnia po spożyciu alkoholu.

Zgodnie z drugą hipotezą, kudzu stymuluje układ nagrody w mózgu. Zwiększa poziom tzw. hormonów szczęścia, czyli serotoniny i dopaminy. W ten sposób sprawia, że proces odstawienia nie jest tak przykry i uciążliwy. W ten sposób wyciągi z ołownika łatkowatego mogłyby stanowić dodatkowe wsparcie w psychoterapii osób uzależnionych.